Зелената река

Секоја година од 1962 година, реката Чикаго е обоена зелено за да го прослават празникот Св Патрик. Денес, и боење и голем парада се одржи во саботата пред 17. (Следната година, тие ќе се совпадне кога 17-ти паѓа во сабота.) Тоа е уникатно Чикаго традиција која совети својата капа на централната улога на ирскиот се одигра во историјата на градот.

За неколку часа секоја година, архитектонски знаменитости таа линија на реката Чикаго се здобијат со водни дворот, кој е како енергична како неонски зелена мезе на вистински Чикаго виршла.

Умира на реката

Умира на реката

Вистинските боја е портокалова. Тоа станува зелена кога е churned во водата. Откривањето на овој phenomenom беше направен од страна на членовите на Чикаго pipefitters унија назад во 1962 година , и на унијата е боење реката за Св на Pat оттогаш.

Природните зелени на реката може да се види на десно, чека негова трансформација во hypergreen кон лево.

stpatdayafter

1962 година, повеќе од 100 килограми боја беа фрлени во реката, оставајќи го зелена денови. Сега, само 40 £ се распрскани, но бидејќи реката е обратна да се кандидира наназад подалеку од езерото, па дури и еден ден подоцна, цела река за многу блокови на запад останува еден Шамрок боја талвег.

daleyhancock

Манија Чикаго за зелени Свети Патрик е сеприсутна. Погоре е фонтаната во Дејли Плаза.

v00d3W

Св Patricks ден: За Свети Патрик и неговиот ден

Јас прв пат објавена ова на Techography на 17 март 2007 година. Сум го објавува тука за потомство и вашето читателско задоволство - БС

  Јас, Патрик, голема грешничка, повеќето едноставно сонародник, најмалку на сите верници и повеќето долна многу, имаше за татко ѓаконот Calpurnius, син на починатиот Potitus, свештеник, од населбата [vicus] на Bannavem Taburniae; тој имаше мала вила во близина каде што беше однесен во заробеништво. Јас бев во тоа време околу шеснаесет години. Јас не, всушност, знаат вистинскиот Бог; и јас бил однесен во заробеништво во Ирска со многу илјадници луѓе, според нашите пустини, за сосема подготвени далеку од Бога, ние не го задржи своето прописи, ниту пак бевме послушни на нашиот свештеници кои се користат за да се потсетиме на нашето спасение. И Господ донесе долу на нас бесот на неговото битие и ни расфрлани меѓу многу народи, дури до крајот на земјата, каде што, според мое маленкоста, сега сум за да се најде меѓу странци.
  Свети Патрик, На Confessio

Лицето кое требало да стане Свети Патрик, светецот-заштитник на Ирска, е роден во Велс за АД 385. Неговиот даденото име беше Maewyn Succat, и тој скоро и да не одам на работа, на епископот на Ирска, бидејќи тој немал потребната стипендија.

Далеку од тоа да биде светец, додека тој беше 16, тој се смета себеси како незнабожец. На таа возраст, тој беше продаден во ропство од страна на група на ирската marauders дека рација неговото село. За време на неговото заробеништво, тој стана поблиску до Бога.

Прочитај го остатокот од овој запис »

Округот Армаг: Еден поглед на Bandit земја

(BloodSpite Забелешка: јас првично го напиша ова во март 2011 сум реиздава тука за оваа години ирскиот наследство прослава Се надевам дека ќе уживам во тоа..!)

Јас сум споменат пред тоа моето семејство потекнува од округот Армаг. Сепак, моето семејство не се усогласува со Ulsters. Тоа е една од причините што замина Ирска во 1940 дедо ми ја имаше доволно на несогласувања помеѓу Северна и Јужна "Ние сите беа ирски, мајката.", Тој често ќе колнат во неговиот последните години со тресењето на главата .

Овој пост не е за политика сепак, тоа е повеќе за место што политиката се случило.

Прочитај го остатокот од овој запис »

Велигденското востание: Почетокот на проблеми

Оваа приказна за првпат беше објавен од страна на себе си на 3 март 2007 година во Techography . Јас го реиздава тука во 2010 . - BloodSpite

На Велигден понеделник, кратко време после пладне, Патрик Pearse и бенд на лошо вооружени и лошо подготвени поети и романтични патриоти се кренаа бунт во презеде контролата на Генералниот поштата во

Кликни за голема верзија

централна Даблин и неколку други стратешки места низ градот. Република Ирска беше прогласена во Даблин, а бунтовничките Tricolour одеднаш се скрши врз милни очи лета од FLAGSTAFF над Општи поштата во самото срце на ирскиот главен град.

Прочитај го остатокот од овој запис »

Областа на Athenry

Јас прв напишав овој назад во 2010 година . Јас го објавува за нашите Месец Ирски наследство - BloodSpite

Без сомнение ова е мојот најомилено песната со која Ирска. Тоа не е навистина традиционални, откако бил напишан во доцните 1970-ти.

Меѓутоа, приказната зад него е како saddening како текстот.

Повеќе по скок

Прочитај го остатокот од овој запис »

Портокаловиот ред на Алстер

(Јас прв пат ја има пратено оваа на 10 март 2007 во Techography.com тоа е препечатени тука за потомство и вашето уживање)

Портокаловиот се посебен амалгам на историјата, лутина, контроверзии, патриотизам и болка.

Портокаловиот ред на Алстер март

Таа е основана во иста округот дека моето семејство најавува од ... Армаг . Тоа не е изненадување дека ние се населиле во Ellijay тогаш, Apple град на Грузија . Портокал Ред е протестантски братска организација со седиште претежно во Северна Ирска и Шкотска со домови во текот на Комонвелтот, Канада и во САД.

Прочитај го остатокот од овој запис »

Крвта на Кухулин

Ова е прилично нова, како што беше само напишано во 2010 година . Како и со другите наши март приказни ние сме мислеле дека би го споделат уште еднаш! - БС 2013 Ажурирање: Видео коригира

Ирски историјата е повеќе од само зборови на хартија. Како толку многу цивилизации минатото сме со тенденција да се стави нашите приказни, нашите митови во песната.

Многу сте слушнале песните на Ирска и ги најде било низа на реакции од карактеристична, на убавото, да создаваат зависност. Музика не е само форма на изразување за ирската. Тоа е начин на олеснување на нашето минато, и тоа е веројатно еден од ретките медиуми, во која крвта не е сенка меѓу нас самите.

Син на богот Lugh и Deichtine, Кухулин првично беше именуван Setanta. Тој доби својата подобро познато име, Кухулин, како дете, откако тој уби Culann е жестока стража куче во самоодбрана, и понуди да го заземе своето место додека замена може да се одгледуваат.

Ова е приказна често ми кажа како младо момче

Повеќе за Кухулин по скок

Прочитај го остатокот од овој запис »

На демонстрант, или кос?

Успеа да добие моите раце на уште една добра SR-71 приказната оваа недела.

Уживам во тоа!

Прочитај го остатокот од овој запис »

Cloch na Blarnan: На Blarney Стоун

(Јас прв напишав овој март 2011 сум го објавува овој месец за нашата прослава Ирски наследство Уживајте -..! ВЅ)

Тоа е кажано дека ние Ирски се благословени со "подарок од Blarney" или дарот на говорот. Која е причината зошто ние се направат такви голема приказна преброители, писатели, автори, поети и актерки.

На Blarney Стоун, од подолу

Познат по таквите духовитост и хумор како оние што дојдоа од сака на Оскар Вајлд, Вилијам Батлер Јејтс и други. За ние ирски, зборовите и јазикот се толку многу важни ... Мојот дедо еднаш ми рече дека ако сликата вреди 1000 зборови, тогаш е потребно 1.000 зборови да наслика слика.

Но, ова Ирски подарок на досетливоста не излезе од тенок воздух, па легендите велат, туку од цврст камен!

Прочитај го остатокот од овој запис »

Злогласните Мала брзина летаат од на SR-71

Повеќето луѓе знаат Ми се допаѓа Студената војна приказни тука на блог.

Јас сум напишал неколку и тие се искрено веројатно најпопуларниот парчиња на страницата.

Јас сум напишал неколку за SR-71. Всушност, напишана е прилично силен збор. Имам реиздава приказни, кои биле напишани или изјави од страна на вистинските луѓе кои летаа овие смешно моќни машини. Најмногу поради гледам нив лебди во сајбер-просторот, но никогаш не се најде добра една збирка од нив. Па јас уживаат додека го правам тоа.

Јас уживам во нив, како што имам дете како љубов за блек метал чудовиштето што се граничи со опсесија. Мојот прв модел бил кос, на пример.

Значи, кога наидов на оваа приказна за SR 71, не можев да им помогне, но да го додадете бавно растечката колекција овде.

Уживаат.

Прочитај го остатокот од овој запис »

Св Patricks ден: За Свети Патрик и неговиот ден

Јас прв пат објавена ова на Techography на 17 март 2007 година. Јас го објавува тука во 2010 година за потомство и вашето читателско задоволство! Претпоставувам дека тоа ќе биде годишни работа-БС

   Јас, Патрик, голема грешничка, повеќето едноставно сонародник, најмалку на сите верници и повеќето долна за многумина, имаа за татко ѓаконот Calpurnius, син на починатиот Potitus, свештеник, од населбата [vicus] на Bannavem Taburniae; тој имаше мала вила во непосредна близина каде што беше однесен во заробеништво. Јас бев во тоа време околу шеснаесет години. Јас не, навистина, знае вистинскиот Бог; и јас бил однесен во заробеништво во Ирска со многу илјадници луѓе, според нашите пустини, за сосема подготвени далеку од Бога, ние не го задржи своето прописи, ниту пак бевме послушни на нашиот свештеници кои се користат за да се потсетиме на нашето спасение. И Господ донесе долу на нас бесот на неговото битие и ни расфрлани меѓу многу народи, дури до крајот на земјата, каде што, според мое маленкоста, сега сум за да се најде меѓу странци.


  Свети Патрик, На Confessio


  Лицето кое требало да стане Свети Патрик, светецот-заштитник на Ирска, е роден во Велс за АД 385. Неговиот даденото име беше Maewyn Succat, и тој скоро и да не одам на работа, на епископот на Ирска, бидејќи тој немал потребната стипендија.

  Далеку од тоа да биде светец, додека тој беше 16, тој се смета себеси како незнабожец. На таа возраст, тој беше продаден во ропство од страна на група на ирската marauders дека рација неговото село. За време на неговото заробеништво, тој стана поблиску до Бога.

  Прочитај го остатокот од овој запис »

  Дани Момче (или Лондондери воздух)

  Јас првично го напиша ова во 2010 тука . Додека јас не се обидуваат да додадете нешто на мојот оригинален мислења кога ќе ги ре-објавите јас се обидувам да се поправи правописот, интерпункцијата, итн Јас исто така имам една лоша навика за додавање на нови слики врз прилика. Во спротивно можете да најдете малку, да нема разлики помеѓу објавува материјал, како и оригиналот. - BloodSpite

  Кликни за поголема верзија

  Дани Boy е еден од над 100 песни, составен на истата мелодија.

  Авторот е англиски адвокат, Фредерик Weatherly Едвард (1848-1929), кој исто така беше текстописец и радио забавувач. Во 1910 година тој го напишал зборовите и музиката за неуспешен песна тој го нарече Дани Момче. Во 1912 година неговата сестра-во-закон во Америка го испрати мелодија наречен Лондондери воздух, што тој никогаш не слушнале порано. Тој веднаш забележал дека мелодијата е совршено опремени со неговата Дани Момче стихови, и објави ревидираната верзија на песната во 1913 година. Колку што знам, Weatherly никогаш не стапнале во Ирска.
  Прочитај го остатокот од овој запис »

  Крвави недела: Извинување речиси 40 години во изработка

  Напишав ова во јуни 2010 , не долго после објавените извинување од Велика Британија. Тоа беше тешко време во тие денови, а настаните и ракување со тие настани само што направија јазот поширока во текот на годините. Ова извинување, мислам, беше добар прв чекор во вистинската насока за двете земји да се дојде до мирољубив ќор-сокак. Тоа беше меѓутоа, неколку години подоцна во наредните. - БС

  Bloody Sunday Monument

  Скршени шишиња под детски нозе
  Тела расфрлани низ ќорсокак улиците
  Но, јас не ќе го послуша битката повик
  Таа го става мојот грб нагоре, го става мојот грб на ѕидот

  Недела, крвава недела

  У2, крвава недела

  30 јануари 1972 година
  На Bogside областа на Дери, во Северна Ирска.
  Од една страна над 15.000 демонстранти за граѓански права против британската власт.
  Од друга страна, британскиот став е, кремот на британската армија.

  Во исходот над 27 луѓе застрелани, а 14 мртви.

  Тоа беше време на проблеми во Ирска.

  "... Тоа е целисходно дека Трибуналот се утврди за прашалник во дефинитивен прашање на итна значење за јавноста, имено настани на недела 30 Јануари 1972 година, која доведе до губење на живот во врска со поворка во Лондондери, на тој ден, да се земе предвид нови информации релевантни за настани на овој ден "

  Решавање на Долниот дом, 30 јануари 1998,
  и на Домот на лордовите, 2 февруари 1998

  Светот се промени, бидејќи тие денови. Не земајте ова извинување лесно моите врсници . Да не се врати во тие денови на Белфаст и Јон. Не треба да има насилство за овој ден. Точка е направен. Тие признаа нивната errs. Користете го за да ги искористат и да се поттикнат, политички, дипломатски за слободата сте се бореле за.

  Но, ако сме научиле едно нешто во изминативе години, е дека крвопролевањето никогаш не мие далеку крвопролевање.

  Биде подобро од тоа.

  Биде ирски.

  А почит на жртвите:

  Прочитај го остатокот од овој запис »

  Ковчегот Бродови

  Националниот Глад Спомен Cuimhneachán Náisiúnta AR еден n Gorta Мор во Murrisk, Connacht, во округот Мејо

  (Јас прв напишав овој март 2011 сум го објавува овој месец за нашата прослава Ирски наследство Уживајте -..! ВЅ)

  Ковчегот бродови се прилично тажен дел од ирската историја. Потекло за време на Големата Ирски глад , и, се разбира затворот бродови заливот Ботани . Првиот сад со ирскиот осуденици за заливот Ботани пристигна во Порт Џексон на 26 септември 1791 година.

  Тие биле наречени "ковчегот бродови", бидејќи толку многу сиромашни души биле на умирање на нив како на крајот, оставајќи го зад себе вдовици и сирачиња и скршени семејства. Обично се неверодостојно садови, овие бродови се купени буквално од спасување дворови (каде што чека расклопување) од страна на бескрупулозните сопственици кои немале намера да ги поправаат. Морнари кои се согласија да им служи на одборот на овие пловечки урнатините обично не знаеја ништо за опасностите додека тие беа добро на отворено море, Vagabonds, а оние очајни за работа (од кои имаше многу) брзо доброволно.

  Занимава само со профит, истите овие бродот на сопствениците силно преоптоварени бродовите потоа да ги осигурани од очекуваните загуби на товар. Тие беа буквално вреди повеќе на дното на морето од нејзе.

  Прочитај го остатокот од овој запис »

  На Gorta Мор, или Големата Ирски глад

  (Јас прв напишав овој март 2012 Секоја година јас се обидувам да додадете барем еден нов приказна на мојот ирската историја Прослава мислења Сум го објавува овој месец за нашата прослава Ирски наследство Уживајте -...! ВЅ)

  Глад почна сосема мистериозно во септември 1845 година како лисја на компир одеднаш се претвори црно и завиткан, тогаш изгни, навидум резултат на магла што се чувствува низ полињата на Ирска. Јас сум бил, изјави дека причината беше всушност воздухот габа првично транспортира во има на бродовите кои патуваат од Северна Америка до Англија. Малку ироничен тогаш, ако сте се разгледа како многу ирски семејства, за возврат побегна во Северна Америка, бидејќи од неа. Никој да не кажеме дека сме ирска не сум имал смисла за хумор во годишници на историјата.

  Во секој случај, Големата глад е период на масовен глад, болести и емиграција помеѓу 1845 и 1852 година. Надвор од Ирска се почесто се нарекува Ирската potatoe глад. Во Ирска, и меѓу моето семејство беше наведен како Gorta Мор или голема глад.

  Прочитај го остатокот од овој запис »

  Lex: Крај на линија

  Напишав овој март на 2012 година кога таа конечно се населиле во мојот мозок на донесувањето на Neptunus Lex. Брат во грб, Браќа во мастило, Milblogger, и човек би сакал да се разгледа пријател. Мислам дека тоа треба да се објавува како свој тоа време на годината се повторно.

  Тоа е света должност на Ирска да испрати повеќе, на секои неколку години, драматург да се спаси англискиот театар од неартикулирани glumness.
  Кенет Tynan, Обсервер, Мај 27, 1956

  Ние не го испрати во Англија. Но, навистина, за еден Ирец навистина не е голема разлика помеѓу смртта и Ирска.

  За мене, тоа навистина не кликнете до овој morning.I имаше eval со мојот сегашниот работодавач, седев пред мојот лаптоп во 04:00 ова утро со кафе, и на импулсот кликна на Lex блог линк од мојот обележувачи. Ми оди на нерви akimbo. Сакав некои мир.

  Со текот на годините луѓето сум познат преку веб-сајтови имаат восок и исчезнал. Кога јас прв пат почнав да пишувам на линија во 1995 година, имаше еден друг сајт јас го посетив со регуларноста. Во 2000 година, имаше осум. Во 2002 година дваесет и две. Во 2007 година речиси 52.

  Сега? 17 ... и на оние целосно половина се неактивни линкови. Тоа е доказ за мојата љубов за работа на Lex дека го чуваат на мојата книга марка листа. Другите ми се допадна и јас се задржи надевајќи се дека тие ќе се ажурира. Јас сум бил сакаат да се отстрани неактивните од мојот обележувачи за оваа причина.

  Како што кликна неговиот линк, и страната натоварени на топло кафе и студот против моите усни како ми беше потсети шепот ... Го нема. Неговите зборови нема да ни благодат било подолго, освен за работи во денови поминале. Неговите мисли на претходните дена лево за да ни прогонуваат во моментов .

  Јас во собата ми чаша надолу и се прашував. Овој дигитален предвремени снимки во нашите животи. Каде што тие ќе одат? Што ќе се случи со нив. За многумина, кога трошоците се должи на нашите семејства ќе ги затвори, исклучете ги светлата, и нашите зборови ќе исчезне во етерот во некоја точка.

  Нашите зборови лево непрочитани од страна на оние во иднина кого може да ги прочита. Таа е една предност на нашите печати и медиуми браќа имаат над нас. Нашите архиви се само околу додека некој сака да плати за тоа. Нема библиотеки кои го добивате нашиот претплати, нема историја книжниците кои ќе белег на нашата работа и зборови. Тоа е до нас да се најдат начини да се врати овие работи, освен нив, и да ги дистрибуирате во некои мода за другите да блиско.

  Нашите деца не може да дојде на возраст знаејќи нашите дела, или она што мотивирани нас, без овие многу линии Јас тип. Како што мислевме и луѓето што се обиде да биде, на крајот се портретирани тука, во црно и бело и испратени до вас во hi дефиниција на 1024 x 768 пиксели преку OC48 цевка од еден брег до друг.

  Lex нема. Дека многу е конечна. Неговите зборови еден ден може да се лизга во опскурност. Како моите други блог пријател тритикале кого ние изгубивме во 2007 година, или Acidman кого ние изгубивме во 2006 година, нивните веб-сајтови стојат доказ за нивната чувства, самите себе, и нивните вредности. Дигитални споменици.

  Но еден ден тие дигитални споменици може и ќе пропадне. Компании се продаваат, сервери несреќа, луѓето одат напред, трошоците стане прекомерен. За мене е кулминација на речиси две децении на пишување припаѓаат на два веб-сајтови ... мислата поминува мојот ум ... што ќе се случи ако? Јас немам редовни блог партнер со клучеви. Мојата сопруга нема интерес за овие работи, и без камата во изразувајќи сопствениот идеали. Тоа едноставно ќе стане како моето кафе, студ, и еден ден да исчезне во електронските етер.

  Можеби и јас сум мрачна, бидејќи малку светлина го напушти овој свет. Бидејќи оној кој продолжи со другите падна на патот, да ни обезбеди со одмерени, рационално дози на зборови, мудрост и работа. Кои ја споделија со нас својот ден на ден искуства, борби и живот.

  Можеби и јас сум мрачна, бидејќи колку од нас, со тоа што поранешниот професија, имаше оние тесни промаши? Тие кратки погледи во нашата иднина? тоа чувство дека сите ние знаевме и дека беше за да се промени во еден пример .... и откако се минато тој момент тој одбра да се вратиме на тоа, доброволно, знаејќи трошоците во прашање? Само за да бидат одземени при последниот можен пример само метри од безбедноста?

  Се чини несфатливо навистина. Но Banshee не се грижи за проза, хумор, или талент и во еден момент кога таа го нарекува нас да предупредат на нас Ан БСС, на време да се подготви ќе биде завршена.

  Повеќе сакам да не мислам дека тие мотори конечниот лелекаат беа плачот на Banshee за Lex, иако фитинг тоа може да биде.

  Кога БАС дојде повикува, јас се избере да се мисли дека некој, таму горе .... само сакав добар дебрифинг за тоа како животот е овде долу овие денови. И да го чувам интересно тој го избраа најдобриот писател имавме.

  Ar dheis Dé одат raibh на Anam
  Тој може да се одмораат на мирот

  papajohnspromocodesblog.com /

  На гладување Нарачка: Најголемата генерација?

  (Уредници Забелешка:. Јас прв објавен оваа во почетокот на 2012 за март, Мислев дека тоа е добра приказна да се врати и објавување Уживајте.!)

  Ирската и британската секогаш ќе има проблеми, бидејќи Британците никогаш не се сеќавам и на ирската никогаш не заборавам.

  Тоа е топла копче прашање во Ирска.

  Во тоа време, и сега до одреден степен, многумина се чувствуваат дека над 5.000 Ирци кои ја напуштија Ирска да се бори против нацистичка Германија во Втората светска војна беа и се криминалци, или дезертери.

  Тие го оставија на ирската армија, оставајќи Ирска, кој беше неутрален, да се борат да се запре нацистите во Втората светска војна.

  Денес, постои можност тие можат да бидат помилувани .

  Гладувањето Нарачка беа наредба да црната листа на оние 5.000 војници по нивното враќање. Тие не би можеле да добијат работни места, благосостојба, пензии или било каква помош што толку векови, некои од нив направија оди во тоа. Други повторно ја напуштиле земјата. Што правите повеќе наредби проширена надвор само поединци, но нивните семејства, како и. Тоа е како моето семејство завршија во Америка.

  Пет илјади Ирски војници кои заменети униформи да се борат за британскиот против Хитлер продолжи да страдаат години од прогон. Тие беа формално разрешен од ирската армија, лишена од сите плати и пензиски права, и спречени да најдат работа со тоа што се забранети за седум години од кој било вработување платени од страна на државата или владини фондови.
  Еден од нив, 92-годишниот Фил Фарингтон, учествуваа во Денот Д слетувања и помогна во ослободувањето на германскиот логор на смртта на Берген-Белсен - но тој носи неговото медали во тајност. Дури и на овој ден, тој има кошмари дека тој ќе биде уапсен од страна на властите и затвораните за неговиот воен услуга.

  "Тие ќе дојдат и да ме, да тие би", рече тој во изнемоштени глас во неговиот дом во доковите областа на Даблин.
  И неговиот 25-годишен внук, Патрик, потврди: "Гледам страв во него, дури и денес, дури и по 65 години."

  Г-дин Фарингтон е стравови не се неосновани.

  Прочитај го остатокот од овој запис »

  Годишната враќање на ол Ирска,

  На блогот е зелена уште еднаш. Понуда се менува и ќе го стори тоа секоја недела овој месец за нешто што го чувствувам е духовит, примени или забавни. Вашиот километражата може да се разликуваат, се разбира.

  Една неодамнешна разговор ме потсети на опасностите од тоа ми историска творба секоја година на Ирска. Ние Ирски се романтичари, ние дури и романтик нашите револуции, и тоа може да биде лесно да падне нишаат под идеологија преку која сребро јазик. Јас се каже, но во срцето на проблемот е јас сум она што обично познат како пластика Педи, роден во Америка и прифатени од страна на ниту една. Така е.

  Мојот дедо поддржаа независноста и самостојноста, но не на начинот на кој тоа беше обид или се постигне. Тоа е сериозен ограда за да ги пречекоруваат, особено во ирскиот политика. Мислам дека поради него сум на истата. Методите биле брутални, грди, грозно и малку повеќе од тероризмот. Основа за акција може да се разбере, па дури и ценети, но не и екстреми на кои беше донесена. Ја никогаш не била во таа позиција мене, сметам дека е тешко за мене да се суди било посилно од тоа.

  Нема несакани беше точно во конфликтот и проблеми. Двете страни се во ред, даде во ред, и ескалираше во ред. Нема несакани беше во право, и сето тоа е насликана во нијанси на сива боја.

  Прекинот пожари се важни. Бидејќи само со повлекува далеку од конфликтот можеме да видиме колку далеку одредување на патот одиме во губење на нашата човечност, способност и основните човекови грижа за својот ближен. Ако еден останува во печката премногу долго сите тие го гледаат е оган, и сè треба да се изгори.

  Се надевам дека со овој начин на објаснување имам малку олабави ум моите пријатели во однос на мојата сопствена позиција, комплекс иако тоа може да изгледа.

  Делата имам напишано дека се воена по својата природа и се собраа понекогаш може да изгледа да се поддржи една страна, или на друг, но тоа не е случај. А јас сум се обидува да донесе перспектива, шанса да ја видите за момент преку друг око како најдобро што може. Поглед зад завесата ако сакате. Намерата е да се објасни на моите колеги Американци дека ние не сме како изолирани како што мислиме дека ние сме од тероризмот, како и сите што е потребно е една акција, една сламка за камилата што би можеле да бидат втурнати во сличен агол. На која точка само студираат историја како Ирска да најдеме мирно начини за излез од тој агол, без внесување на печка нас самите.

  Пренесување на фреквенција
  Единица Набавка

  Посетете ја нашата продавница:

  Направете прилагодено подароци на CafePress
  Посета мало ние ја поддржуваме  Мојата прва рака, тули и малтер локација за пури, и редовно се закачам за себе на Romeo Uptown цевки и пури
  Томпсон Пури моите редовни интернет извор за пури


  Кафе DuMonde Моите други омилен кафе, кафе со цикорија!


  RTT е повеќе од игра Денот на депото најдобро место за Тенеси продавница на интернет!  Адаџо чај Одличен чај избор


  Бери Брос и Руд е еден од само места може да се добие мојот богатство Зелена точка Ирско виски предаден на САД. Фер предупредување, превозот не е евтин.


  Ranger Кафе е мојот избор за високо октански кафе. Тоа ќе се стави коса на градите, а веројатно и други места вашите не се користат или се очекува да се има!


  Општи услови: Јас не прават

   Монета

  на било кој од овие линкови освен ® злото Кафе Прес Продавница . Остатокот од овие линкови се едноставно тука за експериментирање на нешта што често се спомене и да уживате во себе.

  Преведувач
  English flagItalian flagKorean flagChinese (Simplified) flagChinese (Traditional) flagPortuguese flagGerman flag
  French flagSpanish flagJapanese flagArabic flagRussian flagGreek flagDutch flag
  Bulgarian flagCzech flagCroatian flagDanish flagFinnish flagHindi flagPolish flag
  Romanian flagSwedish flagNorwegian flagCatalan flagFilipino flagHebrew flagIndonesian flag
  Latvian flagLithuanian flagSerbian flagSlovak flagSlovenian flagUkrainian flagVietnamese flag
  Albanian flagEstonian flagGalician flagMaltese flagThai flagTurkish flagHungarian flag
  Belarus flagIrish flagIcelandic flagMacedonian flagMalay flagPersian flag 
  Делта Браво Сиера
  Има чудно ... и тогаш армија чудно!
  Радио пресретнува
  Следење, Hoah!
  Наведени на BlogShares
  Прикажи Мојата статистика
  Номенклатура
  Водат Мене!
  ® злото
  Препорачува