Мислења тагирани "Музика"

Областа на Athenry

Јас прв напишав овој назад во 2010 година јас го објавува за нашите Месец Ирски наследство -. BloodSpite

Без сомнение ова е мојот најомилено песната со која Ирска. Тоа не е навистина традиционални, откако бил напишан во доцните 1970-ти.

Меѓутоа, приказната зад него е како saddening како текстот.

Повеќе по скок

Прочитај го остатокот од овој запис »

Крвта на Кухулин

Ова е прилично нова, како што беше само напишано во 2010 година . Како и со другите наши март приказни ние сме мислеле дека би го споделат уште еднаш! - БС 2013 Ажурирање: Видео коригира

Ирската историја е повеќе од само зборови на хартија. Како толку многу цивилизации минатото сме со тенденција да се стави нашите приказни, нашите митови во песната.

Многу сте слушнале песните на Ирска и ги најде било низа на реакции од дистинктивен, на убавото, да создаваат зависност. Музика не е само форма на изразување за ирската. Тоа е начин на олеснување на нашето минато, и тоа е веројатно еден од ретките медиуми, во која крвта не е сенка меѓу нас самите.

Син на богот Lugh и Deichtine, Кухулин првично беше именуван Setanta. Тој доби својата подобро познато име, Кухулин, како дете, откако тој уби Culann е жестока стража куче во самоодбрана, и понуди да го заземе своето место додека замена може да се одгледуваат.

Ова е приказна често ми кажа како младо момче

Повеќе за Кухулин по скок

Прочитај го остатокот од овој запис »

Именувањето III

Тековната гласање цртки се како што следува.

На Leargaidh падините 3 изборите
На Dun Хил Форт 3 изборите
Monadh Liath Греј Планини 2 гласови
Чаир Ceann Tulaich Форт на Могила гласањето 1

И не заборавајте овозможува почесен споменува за C aisleán critter

Не заборавајте да проверите тука за целосна листа.

Јас требаше да се финализира овој на 10, но искрено јас не биле во можност премногу. Како 4 мај ние всушност треба да бидат способни да се започне официјално го релоцираат бизнисот во куќата јас веројатно ќе се направи крстивме тогаш.

Имаме добивано многу направено.

Сите соби се насликани, околу 90% од намали и се допре до работата е завршена, како и. Стариот тепих е искинале надвор.

На оџачар ќе биде надвор вторник. Тепихот е инсталиран во средата, нов бојлер, фрижидер и надворешните врати доаѓаат во четвртокот. Па јас ќе почнам транспорт работи во текот четвртокот ноќта, најверојатно, се додека временските држи.

Јас сум толку подготвени за сето ова се движат и изградбата да биде завршена.

Се уште ќе имаат зафатен лето. Целата надвор од куќата треба да бидат обоени, а постојат многу поправки уште да се направи.

Но барем сега можеме да видиме светлина на крајот од тунелот!

Именување на Втората

Тековната гласање цртки се како што следува.

На Leargaidh падините 2 гласања
На Dun Хил Форт 2 гласања
Monadh Liath Греј Планини 1 глас
Чаир Ceann Tulaich Форт на Могила гласањето 1

И не заборавајте овозможува почесен споменува за C aisleán critter

Не заборавајте да проверите тука за целосна листа.

Гласањето цртки ќе заврши утрото на сабота 20 април.

Како за мене? Се обидувам да се задржи пристојноста. Се разбира во внатрешноста сум вреска. 5 и пол часа и тоа ќе биде цела.

Значи тука е нешто да се одреди расположението. Caoineadh Cu Chlainn, веројатно една од најубаво песни јас знам, како се врши од страна на Бил Whelan и игра на Uilleann цевки .

Мачки во Лулка

Ова не е навистина Отци Ден пост. Но на многу начини е тоа. Го напишав првично во октомври 2010 година. Повеќе одам над неа и да видиме врската помеѓу татко ми, а татко ми јас сум принуден да се мисли дека и покрај полугласно ... можеби тоа е за Отци Ден по сите.

Кога вашиот доаѓа дома Тато, не знам кога
Но ние ќе дојдеме заедно, тогаш Полесно
Знаеш, ние ќе имате добро време потоа ...

Татко ми и јас се одржи оваа песна меѓу нас. Тоа е малку сведоштво за кога тој беше во морнарицата и помина месеци во исто време. Пред Фејсбук. Пред Skype. Пред E-mail. Пред мобилните телефони. Распоредувања на носач на авиони би можеле да го задржи помина најголем дел од годината со малку да нема комуникација Зачувај писма преку некогаш толку бавно САД поштенски услуги.

Добив многу на E-mail Фејсбук и коментари со мојот препевот на слава во Грузија . Неколку луѓе не знаат играв јас.

Јас не ... играат и тоа е. Имам лоша навика, на повторување спорови одново и одново, особено ако сум пее.

Татко ми, човекот кој ме научи? Тој игра и тоа го прави полу професионално . Ако ви се допаѓа bluegrass можете да го гледате на YouTube, како и .

Но музиката отсекогаш бил нашиот врска.
Прочитај го остатокот од овој запис »

Велигден спомени

Имав сон ова утро.

Не е Мартин Лутер стил, но оној кој доаѓа бидат релаксирани во топла ќебиња на пролет Велигден утрото.

Сонував да се биде дете повторно во мојата голема родители двор.

Моите баби и дедовци и што тетки и чичковци како и моите родители (ако било која од горенаведените беа дома од распоредување) сите ќе бидат на тремот следните услуги и играње старата bluegrass Евангелието песни. Ние децата ќе бидат расфрлани низ дворот си поигруваше со велигденски јајца, а што не. Дедо ми ќе го врзи риболов линија до јуни грешки и јапонски бубачки за нас да лета низ целиот двор. Мирисот на пријател пилешко и раштан доаѓаат од моите баби и дедовци дома. Свежо искосената трева сушење за сено и утринска роса толку дебела што може да се мијат во него.

Дедо ми имаше Wurlitzer плеер. Дека би ги Џими Роџерс за во вечерните часови повеќето дена, но за Велигден тоа беше секогаш дома расте. Освен за недела услуга. Нема музика беше дозволено во текот на услуга, само гласовите кои секогаш ме погоди и чудно за не порано отколку што би се врати дома тогаш инструменти излезе, тремот столици биде окупирана и музиката почеток.

Тоа беше толку реална, и јас бев толку млади можев да почувствувам роса впива моите чевли и моите чорапи правење моите нозе мачкам кога би шаване моите прсти. Можев да го слушнам потпевнувам на бубачки и далеку пури обоен глас на дедо ми пее Сребрена коса Деди на рудникот .

Јас не сум многу религиозна личност. Јас треба да се, со оглед на мојата среќа и виновен свесен сум роден со ми кажува имав најдобра биде и дека јас треба да се подобри многу. Но јас се најдат на посветеност тешко, со оглед на некои работи кои сум сведок и видел во текот на годините овде и во други земји. Сето тоа изгледа толку залудни понекогаш. Но, јас отплесвам.

Јас нема да ги расипат ќерка ми со мојот хорор. За неа, Велигден е ден на услуга, јајца, чоколади, пилешко и матеница бисквити за појадок, и да играат време со неа веднаш семејство. Тоа е време на почеток готвени јадења, убави денови со цвеќиња во цут.

Мојот вујко, Чарлс Маршал, неговиот заштитен знак насмевка, неговата beloeved овации гитара, и брзо духовитост за оние околу него.

Религиозни или не не можам да им помогне, но се чувствуваат малку дома на боледување, и блискост со моите роднини кои биле повикани дома. Мојата тетка Бети кои имале crooning глас така погоден за скитам Бил последното возење тоа ќе ви даде морници кога таа пееше. Мојот дедо , чија омилена песна е најверојатно Малку најавите кабината во шумата . Мојот чичко Чарли кој специјализирал во стариот каубојски песни и кои, ако морам да признаам, јас моделирани по во толку многу начини. Тој е jovialness, секогаш насмевка, неговата способност да се преземат се што е во чекор. Никогаш не сум имал шанса да го кажам пред тој бил однесен далеку. Тоа секогаш се чинеше толку unmasculine, и незрели. Сега да се чувствуваат дека безумство за само уште еден момент. Тој ќе пее на yodeling каубојски песни со Порој насмевка се шири низ неговото лице, како сите околу резервоарот за вода .

Мојот дедо, Arvil Стенли, како тој останува во мојот ум: топката капа, пури, и играње на неговиот трем

Во мојата глава утрово сите бевме вратени, а ние деца играат на во стравопочит. Сега јас би сакала да се врати, за само еден миг и да игра, и да учат од нив. За покривање на тие стари песни кои моите врсници никогаш не сте слушнале и немаат меморија од. Музиката не може да умре со нас, и тоа не може да оди со нив било. Ние мора да нека играат на, за како се будам Сфаќам дека секој пат кога ќе се обидете да ја играат, тие се повеќе се игра со мене.

Како на утринското сонце посетуваме во мојата соба, јас се обидувам залудно да се вратат на спиење, се врати во тие денови и тој момент во времето.

Но не можеме да се вратиме. Дома никогаш не е навистина дома еднаш те оставам, верувајте ми на ова. Но, тоа е местото на вашиот секогаш се нарекува назад кон оние за кои знаете дека барем додека тебе знаејќи најмногу.

Можеби еден ден. Но сега за сега имам спомени, кои јас избрав да го споделам со вас.

TGIF: 24 февруари 2012 Марди Грас издание

Да луѓе нејзините конечно петок.

Време е да се водат на нозе и се скрши бесплатно за време на викендот.

Добив маратон викенд себе па не гледам за мене да биде околу многу

Но ви овозможува Get it активни токму онака Ај?

Сега знам дека беше вторник, но овозможува на лицето. Таа работи проклето близина цела недела во Луизијана. Па howzabout нова Orelans Street Band за нашата музика?

За нашите цитат howzabout еден од кралевите на Џез?

Критичарите имаат на нивните цели, и тие би требало да го направи она што тие го прават, но понекогаш тие се малку се занесуваат со она што тие мислат дека некој треба да се направи, наместо да се плашат од она што го направија.

Дјук Елингтон
А со тоа и луѓе, да бегаме од тука и да добиете овој ден над да можеме да оган до викенд!

Цитат на денот, 29 Март, 2011

"Срцето на имигрантите маршеви на победи на две сосема различни тапани, еден од стариот роден крај, а другиот од ново. Имигрантот мора да го премости овие два света, кои живеат удобно во нови и доведување на најдобрите на неговата или нејзината античка идентитет и наследство да се носи на живот во усвои татковина. "

- Ирската претседателка Мекалис

Како за препреки мелодија ова утро од Ирската Роверс? Пијан морнар

Цитат на денот 15 март, 2011 година

"Кога некој ме прашува за ирскиот карактер, велам да се погледне на дрва. Осакатен, гола и изобличени, но ferociously здрав. "

Edna О'Брајан

Музиката е од група која оди со името Селтик громот Тие се пее група составена од пет машки солисти кои вршат двете соло и ансамблот броеви и тие се придружени со концерт Оркестарот на Селтик.

Цитат на денот, 9 март 2011 година

Повеќе го гледам на богатите класи, толку повеќе ми се разбере гилотина.

Џорџ Бернард Шо

Како за нешто историски? Оваа песна е за едно место во Нортамберленд, Англија и беше напишана од страна на Англичанец, Чарлс Џефрис, во првата половина на 19 век. Таа се вика Роуз на Allendale. Тука се врши од страна на Ана Џенингс-Tauciene, составена од Andrius Mamontovas.

Truely е тоа рече дека, Причината на англиски не ја имаат било добро народни песни или песни е затоа што на ирскиот имаат сите нив сериозна!

Цитат на денот, 8 Март 2011

Само Ирски кафе обезбедува во една чаша сите четири основни групи на храна: алкохол, кофеин, шеќер и масти.

Алекс Левин

Ај навистина се промени музичката сцена и да се започне малку Лесли Рој ќе ние?

Прочитај го остатокот од овој запис »

Сведокот

Мозокот работи со текот на времето последните 2 дена. Се snowed во, ќе го направи тоа претпоставувам.

Стоматолошки именување доби откажани. Повторно. Јас сум размислување постои директна врска со мојот стоматолошки работа и од временските услови. Мораше да се откаже мојот VA именување денес за истата причина: не може да се симне од планина.

Во другите вести од мојот мозок во overdrive ме доведе да нескопосник со мојата гитара и една песна ми фати око ... згрешат ... уво, како што беа. Ми се допаѓа песни кои раскажуваат приказни. Песни кои ме потсетуваат на старите балади. Може да биде зошто сакам балади и воз песни, но јас отплесвам.

Оваа песна не се разликува.

Мислам дека имам околу доби песна надолу, но терени пее се малку од предизвик.

Во секој случај, тука е мојот актуелниот музички момент муза Лори Мекена со нејзината песна сведоци во вашиот живот.

Цитат на денот, 7 јануари 2011 година: TGIF издание

Дека е во право kiddies. Првиот вистински викенд од новата година е врз нас

Време да се забавуваат како да е 2011

Поголемиот дел од времето јас немам многу забавно. Остатокот од времето немам било забавно на сите.

Вуди Ален

За некои tunage како за убави и талентирани Лори Мекена ?

Ya'll имаат добар викенд!

Мозокот Радио 2010/12/01: Одличен ден издание

Да тоа е обично царството v00d3w, но јас сум ограничен на она што можам да направам од мојот разрушен телефон уште.

Молејќи можам да се вратам на мојот редовно објавување штом таа се чувствува како мојата тастатура на мојот телефон само добива помала и помала. Од друга страна, ако не беше за мојот Droid вие не би имале ништо верни читатели! Па Ура за технологија!

Во меѓувреме, тука е малку нешто во мојата глава кои сите треба да ни помага преку грпка ден!

Мозокот радио: 9 ноември

Да тие се обично во v00d3ws граница, но оваа песна е во мојата глава за повеќе од два дена.

Тоа е одлична песна со добра историска основа.

Веќе дома: Valour-ИТ и војници Ангели потреба

Тие доаѓаат дома луѓе.
Тие се секој малку на мажите и жените што беа, кога тие го оставија, но некои имаат лузни. Некои подлабоко од другите. Некои повеќе трајна.

Војници Ангели и Valour ИТ може да и помага.

Можете да да. Вашaтa донација ќе им обезбеди Гласот Активиран лаптоп на оние војници кои се повредени до точка тие не можат да напишете e-mail или бирање на телефонски.

Оди до нашата аукција сајт , ако сакате нешто да ви се даде за возврат.

Да одиме во нашиот директна донација страница , ако не се направи.

Тоа не мора да биде среќа. Ништо и сè им помага.

И причината е вреден, додека .

Мојата почит, и да тоа сум јас уште еднаш

Мозокот Радио 2010/10/14

Дали некогаш сте добиле песна заглавени во вашата глава? Нешто досадно, ве пеење го во твојот ум или тивко за себе, и не може да се добие тоа да се запре? Па, моите пријатели, тоа е вашиот мозок Радио ....
Добредојдени да мое!

Четири годишни времиња - Шери

Уживам во тоа!

-V00d3W

Цитат на денот, 8 октомври 2010 година: TGIF издание!

Да браќа и сестри!
Таа е тука! Во 8 часа и броење на работната недела е завршена!

Ние мора да им помогнам на преку! Ние мора да стојат високи! Ние мора да се затвори оваа недела и буден утре нов ден! Нов почеток!

Целта за успех, а не совршенство. Никогаш не се откажат од својата правото да се биде во ред, затоа што тогаш ќе ја изгуби способноста да научат нови работи и се движи напред со вашиот живот.

Д-р Дејвид М Барнс

И се разбира, ние треба да се разбудам утре во Тенеси наспроти Џорџија! Тоа е голем викенд!
Прочитај го остатокот од овој запис »

Пренесување на фреквенција
Единица Набавка

Посетете ја нашата продавница:

Направете прилагодено подароци на CafePress
Посета мало ние ја поддржувамеМојата прва рака, тули и малтер локација за пури, и редовно се закачам за себе на Romeo Uptown цевки и пури
Томпсон Пури моите редовни интернет извор за пури


Кафе DuMonde Моите други омилен кафе, кафе со цикорија!


RTT е повеќе од игра Денот на депото најдобро место за Тенеси продавница на интернет!Адаџо чај Одличен чај избор


Бери Брос и Руд е еден од само места може да се добие мојот богатство Зелена точка Ирско виски предаден на САД. Фер предупредување, превозот не е евтин.


Ranger Кафе е мојот избор за високо октански кафе. Тоа ќе се стави коса на градите, а веројатно и други места вашите не се користат или се очекува да се има!


Општи услови: Јас не прават

    Монета

на било кој од овие линкови освен ® злото Кафе Прес Продавница . Остатокот од овие линкови се едноставно тука за експериментирање на нешта што често се спомене и да уживате во себе.

Преведувач
English flagItalian flagKorean flagChinese (Simplified) flagChinese (Traditional) flagPortuguese flagGerman flag
French flagSpanish flagJapanese flagArabic flagRussian flagGreek flagDutch flag
Bulgarian flagCzech flagCroatian flagDanish flagFinnish flagHindi flagPolish flag
Romanian flagSwedish flagNorwegian flagCatalan flagFilipino flagHebrew flagIndonesian flag
Latvian flagLithuanian flagSerbian flagSlovak flagSlovenian flagUkrainian flagVietnamese flag
Albanian flagEstonian flagGalician flagMaltese flagThai flagTurkish flagHungarian flag
Belarus flagIrish flagIcelandic flagMacedonian flagMalay flagPersian flag 
Делта Браво Сиера
Има чудно ... и тогаш армија чудно!
Радио пресретнува
Следење, Hoah!
Наведени на BlogShares
Прикажи Мојата статистика
Номенклатура
Водат Мене!
® злото
Препорачува