Lumi i gjelbër

Çdo vit që nga viti 1962, Lumi Chicago ka qenë i lyer gjelbër për të festuar ditën e Shën Patrikut. Në ditët e sotme, të dy ngjyrosje dhe një paradë e madhe, zhvillohet të shtunën para 17. (Vitin tjetër, ata do të përkojë kur 17 është e shtunë.) Kjo është një traditë unike Chicago se këshilla kapelë e saj në rolin qendror irlandez kanë luajtur në historinë e qytetit.

Për disa orë çdo vit, edhe monumentet arkitektonike që vija lumit Çikago të marrë një oborr ujore e parë që është aq e gjallë sa neoni kënaqësi të gjelbër e një qen Chicago nxehtë të vërtetë.

Vdes lumin

Vdes lumin

Bojë aktuale është portokalli. Ajo bëhet e gjelbër kur është rrahur në ujë. Zbulimi i këtij fenomenit është bërë nga anëtarët e Çikago pipefitters bashkim mbrapa në vitin 1962 , dhe bashkimi ka qenë ngjyrosje lumin per ndonjëherë që Shën Pat.

Gjelbër natyror të lumit mund të shihet në të djathtë, në pritje të transformimin e saj në hypergreen në të majtë.

stpatdayafter

1962 mbi 100 paund bojë janë hedhur në lumë, duke e lënë atë të gjelbër për ditë. Tani, vetëm £ 40 janë të shpërndara, por për shkak se lumi është i kundërt për të drejtuar prapa larg nga liqeni, edhe një ditë më vonë, i gjithë lumi për shumë blloqe në perëndim mbetet një tërfil me ngjyrë të rrugë e lirë vetëm.

daleyhancock

Mania Çikago për të gjelbër të Shën Patrikut është i përhapur. Mbi të është burimi në Daley Plaza.

v00d3W

St Patricks Day: Rreth St Patrick dhe Ditës së tij

I pari botuar në këtë Techography më 17 mars, 2007. Unë e kam reposted këtu për brezat dhe kënaqësinë tuaj lexim - BS

  Unë, Patrick, një mëkatar, një fshatar më i thjeshtë, më i vogli i të gjithë besimtarëve dhe më i neveritshëm për shumë, kishte për babain dhjak Calpurnius, djali i të ndjerit Potitus, një prift, i zgjidhjes [vicus] të Bannavem Taburniae; ai kishte një vilë të vogël aty pranë ku unë ishte zënë rob. Unë kam qenë në atë kohë rreth gjashtëmbëdhjetë vjeç. Unë nuk e kam, me të vërtetë, e di Zotin e vërtetë; dhe më çuan në robëri në Irlandë me shumë mijëra njerëz, sipas shkretëtirat tona, për mjaft tërhequr larg nga Perëndia, ne nuk e respektojmë urdhërimet e tij dhe nuk u kemi bindur për priftërinjtë tanë të cilët përdoren për të na kujtuar të shpëtimit tonë. Atëherë Zoti solli poshtë mbi ne e tërbimin e qenies së tij dhe të na shpërndarë midis shumë kombeve, deri në skajet e tokës, ku unë, në vogëlsinë time, jam tani që të gjendet në mesin e të huajve.
  St Patrick, Confessio

Personi që do të bëhej Shën Patrick, shenjt mbrojtës i Irlandës, ka lindur në Uells rreth 385 pas Krishtit. Emri i tij ishte dhënë Maewyn Succat, dhe ai pothuajse nuk e merrni punën e peshkopit të Irlandës për shkak se ai nuk kishte bursën e kërkuar.

Larg nga të qenit një shenjt, deri sa ai ishte 16, ai e konsideronte veten një pagane. Në atë moshë, ai u shitur në skllavëri nga një grup marauders irlandez që mësyu fshatin e tij. Gjatë robëri të tij, ai u bë më shumë me Zotin.

Lexo vazhdimin e këtij entry »

County Armagh: Një vështrim në Bandit Vendi

(Shënim BloodSpite-së: Unë fillimisht shkroi këtë në mars të 2011 I kam ribotuar këtu për këtë vjet festimin e Trashëgimisë irlandez Unë shpresoj që ju të gëzojnë..!)

Unë e kam përmendur më parë se familja ime përshëndet nga County Armagh. Megjithatë, familja ime nuk radhitet me Ulsters. Kjo është një nga arsyet e kemi lënë Irlandën në 1940 gjyshi im ka pasur mjaft e fërkimeve midis Veriut dhe Jugut, "Ne ishim të gjithë irlandez, dammit." Shpesh ai do të të mallkojnë në vitet e tij të fundit me një tronditje të kokës së tij .

Ky post nuk është për politikë megjithatë, kjo është më shumë për një vend që politika ndodhur.

Lexo vazhdimin e këtij entry »

Easter Rising: Fillimi i Troubles

Kjo histori u botua së pari me veten time në 3 mars 2007, në Techography . I ribotuar atë këtu në 2010 . - BloodSpite

Hënën e pashkëve, pak pas mesditës, Patrick Pearse dhe një grup i poetëve të sëmurë të armatosur dhe të përgatitura keq dhe patriotë romantike u rrit në rebelim mori kontrollin e Postës Përgjithshëm në

Kliko për version të madh

Dublin qendrore dhe disa vende të tjera strategjike përreth qytetit. Republika irlandez u shpall në Dublin, dhe Tricolour kryengritëse papritmas shpërtheu mbi sy trembeni fluturon nga shtizën e mësipërme Postës Përgjithshëm në zemër të kryeqytetit irlandez.

Lexo vazhdimin e këtij entry »

Fushat e Athenry

Për herë të parë shkroi këtë përsëri në vitin 2010 . Unë kam reposted atë për irlandez Heritage Month tonë - BloodSpite

Pa dyshim kjo është kënga ime më e favorizuar irlandez. Kjo nuk është e vërtetë tradicionale, që është shkruar në fund të 1970.

Megjithatë, historia prapa është aq i trishtuar sa tekst kënge.

Më shumë pas kërcimit

Lexo vazhdimin e këtij entry »

Orangemen i Ulster

(I pari postuar këtë më 10 mars, 2007, në Techography.com është ribotuar këtu për brezat dhe gëzimin tuaj)

Të Orangemen janë një amalgamë e veçantë e historisë, zemërimit, polemika, patriotizmin, dhe dhimbje.

Orangemen i Ulster mars

Ajo u themelua në të njëjtin Qarkut që familja ime njihet nga ... Armagh . Nuk është çudi që ne të vendosur në Ellijay atëherë, Capital Apple e Gjeorgjisë . Rendit Orange është një organizatë protestante vëllazërore bazuar kryesisht në Irlandën e Veriut dhe Skoci me llozha në të gjithë Commonwealth, Kanada dhe në Shtetet e Bashkuara.

Lexo vazhdimin e këtij entry »

Gjaku i cu Chulainn

Ky është një mjaft i ri, siç ishte shkruar vetëm në vitin 2010 . Si me histori të tjera tona marsit ne menduam se do të ndajnë atë edhe një herë! - BS 2013 UPDATE: Video korrigjohet

Historia irlandez është më shumë se vetëm fjalë në letër. Ashtu si kaq shumë qytetërimeve kaluarën kemi tendencë për të vënë tregimet tona, mythos tona në të këngë.

Shumë kanë dëgjuar këngët e Irlandës dhe doli që ishin ndonjë grup të reagimeve nga e veçantë, të bukur, të Addictive. Muzika nuk është thjesht një formë e shprehjes për irlandezëve. Kjo është një mënyrë për të reliving të kaluarën tonë, dhe kjo është ndoshta një nga mediumet e pakta në të cilat gjaku nuk ka qenë hije mes vetes.

I biri i perëndisë Lugh dhe Deichtine, cu Chulainn u emërua fillimisht Setanta. Ai fitoi emrin e tij më të mirë-njohur, cu Chulainn, si një fëmijë, pasi ai vrau të ashpër roje-qen Culann-së në vetëmbrojtje, dhe ofroi të zërë vendin e saj deri në një zëvendësim të mund të rriten.

Kjo është një histori shpesh më tha si një djalosh i ri

Më shumë mbi cu Chulainn pas kërcim

Lexo vazhdimin e këtij entry »

Protestuesi, ose Blackbird?

Arriti të marrë në duart e mia mbi një tjetër histori të mirë SR-71 këtë javë.

Kënaquni!

Lexo vazhdimin e këtij entry »

Cloch na Blarnan: Stone fjalë lajkatare

(I pari shkroi këtë mars të vitit 2011 unë kam reposted atë këtë muaj për të festuar Trashëgimisë irlandeze tonë Gëzojnë -..! BS)

Është thënë se ne jemi të bekuar irlandez me "dhuratë e fjalë lajkatare" ose dhuratë të fjalës. Cila është arsyeja pse ne kemi bërë tellers histori të tilla të mëdha, shkrimtarë, autorë, poetë dhe aktoret.

Stone fjalë lajkatare, nga poshtë

Njohur për zgjuarsi dhe humor të tillë si ajo që erdhi nga preferencat e Oscar Wilde, William Butler Yeats dhe të tjerët. Për ne irlandez, fjalët dhe gjuha janë aq shumë të rëndësishme ... Gjyshi im një herë më tha se në qoftë se një foto vlen 1000 fjalë, atëherë ajo merr 1,000 fjalë për të pikturuar një foto.

Por kjo dhuratë irlandeze e zgjuarsi nuk ka ardhur nga ajri i hollë, kështu që legjendat thonë, por më tepër nga gur solid!

Lexo vazhdimin e këtij entry »

Shpejtësia famëkeq ulët fluturojnë nga për një SR-71

Folks Shumica e di unë si histori e Luftës së Ftohtë këtu në blog.

Unë kam shkruar mjaft pak dhe ata janë sinqerisht ndoshta pjesët më të njohura në vend.

Unë kam shkruar një çift rreth SR-71. Në fakt, të shkruara është më tepër një fjalë të fortë. Unë kam ribotuar tregime, që janë shkruar ose thënë nga njerëzit aktuale që fluturonin këto makina qesharake të fuqishme. Kryesisht sepse kam parë ata të fluturonte në hapësirën kibernetike, por kurrë nuk e gjeni një koleksion të mirë të vetëm të tyre. Kështu që unë të gëzojnë të bërë atë.

Unë gëzojnë ato, si unë kam një fëmijë si dashuri për përbindësh metalike të zezë e cila kalon në mani. Modeli im i parë ishte një Blackbird për shembull.

Pra, kur kam ardhur të gjithë këtë histori rreth SR-71, unë nuk mund të ndihmojnë por të shtoj se në rritje ngadalë mbledhjen këtu.

Gëzojnë.

Lexo vazhdimin e këtij entry »

St Patricks Day: Rreth St Patrick dhe Ditës së tij

I pari botuar në këtë Techography më 17 mars, 2007. I reposted këtu në vitin 2010 për brezat dhe kënaqësinë tuaj lexim! Unë të imagjinojmë se do të jetë një vit gjë-BS

   Unë, Patrick, një mëkatar, një fshatar më i thjeshtë, më i vogli i të gjithë besimtarëve dhe më i neveritshëm për shumë, kishte për babain dhjak Calpurnius, djali i të ndjerit Potitus, një prift, i zgjidhjes [vicus] të Bannavem Taburniae; ai kishte një vilë të vogël aty pranë ku unë ishte zënë rob. Unë kam qenë në atë kohë rreth gjashtëmbëdhjetë vjeç. Unë nuk e kam, me të vërtetë, e di Zotin e vërtetë; dhe më çuan në robëri në Irlandë me shumë mijëra njerëz, sipas shkretëtirat tona, për mjaft tërhequr larg nga Perëndia, ne nuk e respektojmë urdhërimet e tij dhe nuk u kemi bindur për priftërinjtë tanë të cilët përdoren për të na kujtuar të shpëtimit tonë. Atëherë Zoti solli poshtë mbi ne e tërbimin e qenies së tij dhe të na shpërndarë midis shumë kombeve, deri në skajet e tokës, ku unë, në vogëlsinë time, jam tani që të gjendet në mesin e të huajve.


  St Patrick, Confessio


  Personi që do të bëhej Shën Patrick, shenjt mbrojtës i Irlandës, ka lindur në Uells rreth 385 pas Krishtit. Emri i tij ishte dhënë Maewyn Succat, dhe ai pothuajse nuk e merrni punën e peshkopit të Irlandës për shkak se ai nuk kishte bursën e kërkuar.

  Larg nga të qenit një shenjt, deri sa ai ishte 16, ai e konsideronte veten një pagane. Në atë moshë, ai u shitur në skllavëri nga një grup marauders irlandez që mësyu fshatin e tij. Gjatë robëri të tij, ai u bë më shumë me Zotin.

  Lexo vazhdimin e këtij entry »

  Danny Boy (ose Londonderry Air)

  Unë fillimisht shkroi këtë në 2010 këtu . Ndërsa unë nuk përpiqet për të shtuar ndonjë gjë në postimet e mia origjinale kur kam ri-pas tyre unë do të përpiqet për të korrigjuar gabimet ortografike, shenjat e pikësimit, etj Unë gjithashtu kanë një zakon të keq të shtuar foto të reja mbi rastin. Përndryshe ju duhet të gjeni pak, për të nuk ka dallime në mes të materialit reposted, dhe origjinali. - BloodSpite

  Kliko për version më të madhe

  Danny Boy është një nga mbi 100 këngë të përbërë në të njëjtën mendje.

  Autori ishte një avokat anglez, Frederic Edward Weatherly (1848-1929), i cili ishte gjithashtu një kompozitor dhe radio artist. Në 1910 ai shkroi fjalët dhe muzikë për një këngë të pasuksesshme ai e quajti Danny Boy. Në vitin 1912 i dërgoi motra-in-ligjin e tij në Amerikë atij një mendje të quajtur Air Londonderry, të cilën ai kurrë nuk kishte dëgjuar më parë. Ai menjëherë vënë re se melodia ishte e përkryer pajisur me Danny Boy Lyrics tij, dhe botoi një version të rishikuar të këngës në 1913. Me aq sa di unë, kurrë nuk Weatherly vënë këmbë në Irlandë.
  Lexo vazhdimin e këtij entry »

  Bloody diel: Kërkim-falja pothuajse 40 vjet duke e bërë

  I shkroi këtë në qershor të vitit 2010 , jo shumë kohë pas falje botuar nga Britania. Kjo ishte një kohë e vështirë në ato ditë, dhe ngjarjet dhe trajtimin e atyre ngjarjeve e kanë bërë vetëm humnerë më të gjerë gjatë viteve. Kjo falje, unë mendoj, ishte një hap i mirë i parë në drejtimin e duhur për të dy vendet për të ardhur në një rrugë pa krye paqeje. Ishte megjithatë, disa vjet më vonë në vitin që vjen. - BS

  Bloody Sunday Monument

  Shishe të thyera nën këmbët e fëmijëve
  Organet e shpërndara në të gjithë rrugët e vdekur fund
  Por unë nuk do të marrin parasysh thirrjen betejë
  Ajo vë shpina lart, vë shpinën time kundër murit

  E diel, Bloody e diela

  U2, Bloody e diela

  30 janar 1972
  Zona Bogside e Derry, në Irlandën e Veriut.
  Nga njëra anë mbi 15.000 protestues të drejtave civile kundër sundimit britanik.
  Në të tjera, britanike Para-së, krem ​​e ushtrisë britanike.

  Në rezultatin mbi 27 njerëz të vrarë, dhe 14 të vdekur.

  Kjo ishte hera e Troubles në Irlandë.

  "... Është e domosdoshme që një Tribunali të themelohet për pyetës në një çështje të caktuar me rëndësi urgjente publike, përkatësisht ngjarjet në e diel 30 janar 1972 që çuan në humbjen e jetës në lidhje me procesion në Londonderry në atë ditë, duke marrë parasysh çdo informata të reja të rëndësishme për ngjarjet në atë ditë "

  Rezoluta e Dhomës së Komuneve, 30 janar 1998,
  dhe të Dhomës së Lordëve, 2 shkurt 1998

  Bota ka ndryshuar që nga ato ditë. Mos e merrni këtë apologji lehtë bashkëmoshatarët e mi . Le të mos kthehet në ato ditë të Belfast dhe Yon. Nuk duhet të ketë dhunë në këtë ditë. Pika është bërë. Ata kanë pranuar gabon e tyre. Përdorin atë në avantazhin tuaj dhe të shtyjë, politikisht, diplomatikisht për liri që keni luftuar për të.

  Por në qoftë se ne kemi mësuar një gjë në këto vitet e fundit, është se gjakderdhja nuk lan larg gjakderdhje.

  Të jetë më mirë se kaq.

  Të jetë irlandez.

  Një haraç të viktimave:

  Lexo vazhdimin e këtij entry »

  Të Anije Coffin

  Uria Kombëtare Memorial Cuimhneachán Náisiúnta ar një n Gorta mor në Murrisk, Connacht, në County Mayo

  (I pari shkroi këtë mars të vitit 2011 unë kam reposted atë këtë muaj për të festuar Trashëgimisë irlandeze tonë Gëzojnë -..! BS)

  Coffin Anije janë një pjesë mjaft e trishtuar e historisë irlandez. Me origjinë gjatë irlandeze zi e madhe buke , dhe natyrisht anijet e burgut të Botanikë Bay . Anija e parë me të dënuarit irlandez për Botanikë gjirin arriti në Port Jackson në 26 shtator 1791.

  Ata janë quajtur "anije shpresat e kundërshtarëve", për shkak se kaq shumë njerëz të varfër ishin duke vdekur mbi ta si kohët e fundit, duke lënë pas vejave dhe jetimëve dhe familjeve të thyera. Enët tipike pasigurt, këto anije janë blerë fjalë për fjalë prej oborreve shpëtimin (ku ata presin demontimin) nga pronarët e paskrupullt të cilët kishin ndërmend të riparuar ato. Detarë të cilët ranë dakord për të shërbyer në bordin e këtyre rrënojave lundrues në mënyrë tipike nuk dinte asgjë për rreziqet derisa ata ishin edhe në det, Vagabonds, dhe ata të dëshpëruar për punë (i cili ka qenë mjaft) vullnetarë shpejt.

  I shqetësuar vetëm me fitim, këto pronarët e njëjta e anijeve shumë të mbingarkuar me anijet më pas i siguruar ato kundër humbjeve të pritshme të ngarkesave. Ata ishin mjaft fjalë për fjalë me vlerë më shumë në fund të detit sesa mbi të.

  Lexo vazhdimin e këtij entry »

  Një Mor Gorta, apo irlandez Uria e Madhe

  (I pari shkroi këtë mars të vitit 2012 Çdo vit unë të përpiqet për të shtuar të paktën një histori të re për të irlandezë postimet e mia Celebrim Historia e kam reposted atë këtë muaj për të festuar Trashëgimisë irlandeze tonë Gëzojnë -...! BS)

  Uria filloi mjaft misterioze në shtator 1845, si gjethet në bimë patate papritmas u kthye i zi dhe më bëni, pastaj rotted, dukje rezultatet e një mjegull që kishin hynin nëpër fushat e Irlandës. Më kanë thënë se shkaku ishte në fakt një kërpudhat ajrore fillimisht transportohen në mban e anijeve që udhëtojnë nga Amerika e Veriut në Angli. Deri diku ironike pastaj nëse ju e konsideroni si shumë familje irlandez nga ana tjetër u arratis në Amerikën e Veriut për shkak të tij. Askush ne irlandeze nuk kanë pasur një ndjenjë e humorit në vjetarë të historisë.

  Në çdo rast, uria e Madhe ishte një periudhë nga uria në masë, sëmundjeve dhe emigrimit në mes 1845 dhe 1852. Jashtë Irlandës është quajtur zakonisht më potatoe uria irlandeze. Brenda Irlandë, dhe në mesin e familjen time ajo ishte përmendur si një Mor Gorta ose uria e madhe.

  Lexo vazhdimin e këtij entry »

  Lex: Fundi i linjës

  I shkroi këtë mars të vitit 2012 sapo ai kishte vendosur më në fund në të trurit tim për kalimin e Neptunus Lex. Brother të armëve, vëllezër në Ink, Milblogger, dhe një njeri unë do të doja të marrin në konsideratë një mik. Unë mendoj se ajo duhet të jetë reposted si atë kohë e saj të vitit përsëri.

  Është detyrë e Irlandës shenjtë për të dërguar mbi, çdo disa vjet, një dramaturg për të shpëtuar teatrin angleze nga glumness i paqartë.
  Kenneth Tynan, Observer, 27 maj 1956

  Ne nuk e kam dërguar në Angli. Por me të vërtetë, për një irlandez ka të vërtetë nuk ka shumë ndryshim midis vdekjes dhe Irlandë.

  Për mua, ajo nuk ka të vërtetë kliko derisa kjo morning.I kishte një eval me punëdhënësin time aktuale, unë u ul para laptop tim në 4:00 në mëngjes me kafe tim, dhe më impuls klikuar linkun Lex s blog nga shënimet e mia. Nervat e mia me duart në ijë. Kam kërkuar disa paqe.

  Gjatë viteve njerëzit që kam njohur nëpërmjet faqet e internetit kanë bëhej gjithnjë dhe të humbur. Kur kam filluar shkrim në linjë mbrapa në vitin 1995, nuk ishte një vend tjetër kam vizituar me rregull. Në vitin 2000, ka pasur tetë. Në vitin 2002 njëzet e dy. Në vitin 2007 pothuajse 52.

  Tani? 17 ... dhe i atyre plotësisht gjysma janë lidhje jo aktive. Një testament i tij për dashurinë time për punën Lex që kam mbajtur atë në librin listën time të markës. Të tjerët më pëlqeu dhe unë mbaj duke shpresuar se ata do update. Unë kam qenë i gatshëm për të hequr ato jo-aktive nga shënimet e mia për këtë arsye.

  Si unë klikuar linkun e tij, dhe faqja ngarkuar kafe të nxehtë u kthye ftohtë kundër buzët e mia si unë u kujtoi nga pëshpëritje ... ai është zhdukur. Fjalët e tij nuk do të na hirit më gjatë, përveç për punët në kohët e shkuara. Mendimet e tij të ditëve të mëparshme lënë të na fanitet në të tashmen .

  I vendosur kupën time poshtë dhe veten. Kjo shtëna digjitale parakohshme në për jetën tonë. Ku do të shkoni? Çfarë do të ndodhë me ta. Për shumë, kur kostot vijnë për shkak familjet tona do të mbyllur ato, të fikur dritat, dhe fjalët tona do të zhduken në të eter në një pikë.

  Fjalët tona lënë palexuar nga ata që në të ardhmen të cilin mund të lexoni ato. Kjo është një avantazh të shtypura dhe të mediave tona vëllezërit kanë mbi ne. Arkivat tona janë vetëm rreth për sa kohë që dikush dëshiron të paguani për të. Nuk ka biblioteka të cilët marrin abonimet tona, nuk ka skribë histori të cilin do Vulë punën tonë dhe fjalët. Është e deri te ne për të gjetur mënyra për të mbështetur këto vepra, të shpëtuar ata, dhe shpërndarjen e tyre në ndonjë mënyrë për të tjerët për të çmoj.

  Fëmijët tanë nuk mund të vijë nga mosha sepse njeh veprat tona, apo çfarë na motivuar pa këto linja shumë të unë lloji. Se si kemi menduar dhe njerëzit që kishin kërkuar të jetë, në fund janë portretizuar këtu, në të zezë dhe të bardhë dhe të dërguar te ju në definicion të hi në 1.024 x 768 pixels me një tub OC48 nga një bregdet në tjetrin.

  Lex është zhdukur. Kjo shumë është përfundimtar. Fjalët e tij mund një ditë të kaloj në të errësirë. Ashtu si të tjera të tim blog shok triticale cilin ne humbur në vitin 2007, ose Acidman të cilin kemi humbur në vitin 2006, faqet e tyre qëndrojnë testament për ndjenjat e tyre, veten e tyre, dhe vlerat e tyre. Monumentet Digital.

  Por një ditë ato monumente digjitale mund dhe do të dështojnë. Kompanitë merrni shitur, servers përplasje, njerëzit lëvizin më, shpenzimet bëhen të tepruar. Për mua një kulm i gati dy dekadave të shkrimit përkasin në dy faqet e internetit ... mendoj në mendjen time ... çfarë do të ndodhë nëse? Unë nuk kam asnjë partner të rregullt blog me çelësat. Gruaja ime nuk ka interes në këto gjëra, dhe asnjë interes në duke shprehur idealet e saj. Ajo thjesht do të bëhet si kafe tim, të ftohtë, dhe një ditë të zhduken në të eter elektronike.

  Ndoshta unë jam e zymtë për shkak se një dritë pak e ka lënë këtë botë. Sepse ai që vazhdoi, me të tjerët ra gjatë rrugës, të na japin me të matura, doza racionale të fjalëve, urtësi dhe punë. Kush ndarë me ne ditën e tij të përvojave të përditshme, lufton dhe jetën.

  Ndoshta unë jam e zymtë për shkak se shumë prej nesh, në atë ish profesion, kishte ato mungon ngushta? Këto shikimet e shkurtër në të ardhmen tonë? se ndjenja që të gjithë ne e dinim dhe kishte qenë gati të ndryshojë në një shkallë të vetme .... dhe një herë ai ishte e kaluara atë pikë ai zgjodhi për të shkuar përsëri në të, me dëshirë, duke e ditur kostot në rrezik? Vetëm për të rrëmbehen në shkallë të këmbëve të fundit të mundshme të thjeshta nga sigurinë?

  Duket me të vërtetë e pakuptueshme. Por Banshee nuk ka kujdes për prozë, domethënë, apo talent dhe në një moment kur ajo bën thirrje për ne për të paralajmëruar prej nesh e Një Bas, koha për të përgatitur do të jetë mbi.

  Unë preferoj të mos mendojnë se ata motorët ankohem fundit ishin britmat e Banshee për Lex, edhe pse ai mund të jetë i përshtatshëm.

  Kur Një Bas erdhi duke e quajtur, unë zgjedh të mendoj se dikush, deri atje .... vetëm për të kërkuar një rishqyrtim të mirë se si jeta është e poshtë këtu këto ditë. Dhe për të mbajtur atë interesante ai zgjodhi shkrimtarin më të mirë që kishim.

  Ar dheis Dé shkoni raibh një Anam
  Ai do të pushoni në paqe

  papajohnspromocodesblog.com /

  Të uria urdhëron: Greatest Generation?

  (Redaktorët Shënim:. Kam parë të botuar këtë në fillim të vitit 2012 për mars, kam menduar se ishte një histori e mirë për të sjellë përsëri lart dhe ribotoni Ju pëlqeu.!)

  Irlandeze dhe britanike gjithmonë do të ketë probleme, sepse kurrë nuk britanik kujtohet, dhe irlandeze kurrë nuk harrojmë.

  Kjo është një çështje e nxehtë button në Irlandë.

  Në atë kohë, dhe tani në një masë, shumë mendojnë se mbi 5.000 Irishmen që lanë Irlandën për të luftuar kundër Gjermanisë naziste në Luftën e Dytë Botërore kanë qenë dhe janë kriminelë, ose dezertorët.

  Ata lanë Ushtrinë irlandez, duke lënë Irlandën që ishte neutral, për të luftuar për të ndaluar e nazist në Luftën e Dytë Botërore.

  Sot, ekziston një mundësi që ata mund të jenë të falur .

  Të Urdhërat uria ishin urdhërat në listën e zezë ato 5,000 trupa pas kthimit të tyre. Ata nuk mund të gjejnë punë, mirëqenie, pensione apo ndonjë ndihmë atë mënyrë kurrë, disa prej tyre e bëri një të shkojnë në të. Të tjerë u larguan nga vendi përsëri. Whats më shumë urdhërat zgjeruar përtej vetëm individët, por familjet e tyre si. Është mënyra se si familja ime përfundoi në Amerikë.

  Pesë mijë ushtarët irlandezë që swapped uniformat për të luftuar për britanikët kundër Hitlerit vazhdoi të vuajë vite të persekutimit. Ata u shkarkuar zyrtarisht nga ushtria irlandeze, të zhveshur nga të gjitha të drejtat e pagave dhe të pensioneve, dhe të penguar të gjetur punë duke u ndaluar për shtatë vjet nga ndonjë punësim paguar nga fondet e shtetit apo të qeverisë.
  Njëri prej tyre, 92-vjeçari Phil Farrington, mori pjesë në landings D-Day dhe ndihmoi të çliruar kampin gjerman me vdekje në Bergen-Belsen - por ai vesh medalje e tij në fshehtësi. Deri më sot, ai ka ëndrra të këqija se ai do të arrestohet nga autoritetet dhe burgosur për shërbimin e tij të kohës së luftës.

  "Ata do të vijnë dhe për të marrë mua, po ata do të," tha ai në një zë të brishtë në shtëpinë e tij në zonën e portet e Dublinit.
  Dhe nipi i tij 25-vjeçar, Patrick, konfirmoi: "Unë shoh frikën në të edhe sot, edhe pas 65 vitesh."

  Z. Farrington-së frika nuk janë të pabazuara.

  Lexo vazhdimin e këtij entry »

  Kthimi vjetor të ol Irlandën

  Blog është e gjelbër edhe një herë. Quote ndryshohet si ajo do të bëjë këtë çdo javë këtë muaj për diçka që ndjej është e mprehtë, e zbatueshme apo zbavitëse. Kilometrazhin juaj mund të ndryshojë sigurisht.

  Një bisedë e kohëve të fundit më kujtoi rreziqet e puna ime historike çdo vit në Irlandë. Ne irlandez jemi romantiket, ne edhe romanticize revolucioneve tona, dhe kjo mund të jetë e lehtë të bien ndikim nën ideologjinë nëpër atë gjuhës argjendi. Them ne, por në zemër të çështjes është që unë jam whats e njohur zakonisht si Pedi plastike, i lindur në Amerikë dhe i pranuar nga as. Pra, është e.

  Gjyshi im mbështet pavarësinë, por jo metoda me të cilin është tentuar ose arritur. Kjo është një gardh serioze të pushtoj, sidomos në politikë irlandez. Unë mendoj se për shkak të unë jam i njëjtë. Metodat ishin brutal, i shëmtuar, e tmerrshme dhe pak më shumë se terrorizmit. Baza e veprimit mund të kuptohet, vlerësoi edhe, por jo ekstreme për të cilat është marrë. Duke qenë kurrë në atë pozitë veten time, unë e gjejnë të vështirë për mua për të gjykuar çdo fortë se kaq.

  Jo Ana ishte korrekt në konflikt dhe problemet. Të dyja palët kanë gabuar, dha gabuar, dhe të përshkallëzuar të gabuar. Nuk ishte në anën e djathtë të të gjitha ajo është pikturuar në hije e gri.

  Zjarret pushojnë së vepruari janë të rëndësishme. Sepse vetëm me rrit larg nga konflikti mund të shohim se sa larg poshtë rrugën shkojmë në humbjen e njerëzimit tonë, aftësinë, dhe shqetësim themelore njerëzore për njerëzit tanë. Nëse dikush qëndron në furrën e një kohë të gjatë të gjithë ata e shohin është zjarri, dhe çdo gjë ka nevojë për të djegur.

  Unë shpresoj se me këtë mënyrë e shpjegimit të kam lehtësuar disi mendjen shokët e mi "në lidhje me pozicionin tim, kompleks edhe pse kjo mund të duket.

  Punimet Unë kam shkruar që janë ushtarake në natyrë dhe mblodhën nganjëherë mund të duket për të mbështetur një anë, apo tjetër, por nuk e tij rasti. Në vend unë jam duke u përpjekur për të sjellë perspektivë, një shans për të parë për një moment me një tjetër sy si të mira unë mund. Një paraqitje e shkurtër prapa perdes nëse ju do. Qëllimi është që të shpjegojë për amerikanët shokët e mi që nuk janë aq të izoluar si ne mendoj se ne jemi nga terrorizmi, dhe të gjithë duhet është një veprim, një kashtë për deve që ne mund të fut në një qoshe të ngjashme. Në të cilën pikë vetëm duke studiuar histori të tilla si Irlanda nuk kemi gjetur mënyra paqësore nga atë kënd, pa hyrë furra veten.

  Transmetimit në frekuencë të
  Njësia e Furnizimit

  Vizitoni dyqan tonë:

  Bëni Custom Gifts në CafePress
  Vizitoni Dyqane ne mbështesim  Dora ime e parë, tulla dhe llaç vend për puro, dhe një të rregullt rri për veten time tub Uptown Romeo e & Puro
  Thompson Puro burim të rregullt e mia në internet për puro


  Cafe DuMonde My kafe të tjera të preferuar, kafe me çikore!


  RTT-së Lojë Dita depo Vendi më i mirë për Tennessee Gear në Web!  Tea Adagio një përzgjedhje të shkëlqyer Tea


  Berry Bros & Rudd është një nga vendet e vetme që unë mund të merrni thesaret e mia uiski irlandez Gjelbër Spot dërguar në SHBA. Paralajmërim të drejtë, të anijeve nuk është i lirë.


  Kafe Ranger është zgjedhja ime për kafe të lartë oktan. Ajo do të vënë flokët në gjoks, dhe ndoshta vende të tjera nuk tuaj përdorur për të, ose duke pritur që të ketë atë!


  Disclaimer: Unë nuk e bëjnë një

   i pavlefshëm

  mbi ndonjë nga këto lidhje me përjashtim të ® Keqes Cafe Press Store . Pjesa tjetër e këtyre lidhjeve janë thjesht këtu për eksperimentimin tuaj të gjëra unë shpesh përmend dhe të gëzojnë veten.

  Përkthyes
  English flagItalian flagKorean flagChinese (Simplified) flagChinese (Traditional) flagPortuguese flagGerman flag
  French flagSpanish flagJapanese flagArabic flagRussian flagGreek flagDutch flag
  Bulgarian flagCzech flagCroatian flagDanish flagFinnish flagHindi flagPolish flag
  Romanian flagSwedish flagNorwegian flagCatalan flagFilipino flagHebrew flagIndonesian flag
  Latvian flagLithuanian flagSerbian flagSlovak flagSlovenian flagUkrainian flagVietnamese flag
  Albanian flagEstonian flagGalician flagMaltese flagThai flagTurkish flagHungarian flag
  Belarus flagIrish flagIcelandic flagMacedonian flagMalay flagPersian flag 
  Delta Bravo Sierra
  Ka çuditshme ... dhe pastaj nuk ka ARMY Strange!
  Radio kap nje
  Ndjekja, Hoah!
  Listuara në BlogShares
  Shiko Statistika e mia
  Nomenklaturë
  Link Me!
  ® keqja
  Recommended

  Personeli i autorizuar Vetëm